Odpowiedzialność za stan środowiska naturalnego dotyczy każdego człowieka. Działalność ludzka nie przechodzi bez echa, jeśli mowa o zmianach klimatycznych. Nie da się ukryć, że największe szkody może wywołać funkcjonowanie niektórych przedsiębiorstw, jeśli nie są one świadome swojego wpływu na środowisko naturalne i zasoby.
Co istotne, każdy odpowiedzialny przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę z tego, czym jest ślad węglowy. Jak zmniejszyć ten wskaźnik i co to oznacza względem społecznej odpowiedzialności?
Ślad węglowy – jak zmniejszyć i co to tak naprawdę jest?
Określenie „ślad węglowy” lub „ślad emisji dwutlenku węgla” odnosi się do ilości CO2 i innych gazów cieplarnianych emitowanych do atmosfery w wyniku działań człowieka, w tym konsumpcji czy produkcji. Praktycznie każda czynność, którą podejmujemy, ma wpływ na omawiany wskaźnik. Mierzy on ogólną emisję gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla, metan, podtlenek azotu i fluorowce. Gazy te przyczyniają się do wystąpienia efektu cieplarnianego, który dalej prowadzi do zmian klimatycznych oraz postępującego globalnego ocieplenia.
Nie jest to więc tylko teoretyczne zagadnienie, jako że wskaźnik ten rośnie w niektórych przypadkach w zastraszającym tempie. Dlatego im więcej działań bez świadomości o istocie tego problemu, tym ślad węglowy staje się wyraźniejszy.
Ślad węglowy – jak zmniejszyć poprzez redukcję zużycia energii?
Redukcja zużycia energii jest jednym z kluczowych kroków w zmniejszaniu śladu węglowego w firmach. Cały proces rozpoczyna się od audytu energetycznego, w ramach którego następuje identyfikacja tych obszarów, gdzie można zastosować model oszczędności energii.
Jak ograniczyć ślad węglowy i z czym jest on związany?
Ślad węglowy powstaje w wielu dziedzinach życia – do najważniejszych jego źródeł należy zaliczyć transport, zużycie energii, produkcję żywności, użytkowanie wody, generowanie odpadów i wiele innych.
Jednocześnie należy podkreślić, że powstający ślad węglowy jest nieporównywalnie większy w przypadku przedsiębiorstw. To właśnie w przypadku firm najwięcej mówi się o tym, w jaki sposób zmniejszyć ten wskaźnik. Różnorodne procesy zachodzące w przedsiębiorstwie niestety nie pozostają obojętne środowisku, jako że ich skutkiem ubocznym jest zwiększona emisja gazów cieplarnianych. Przeciwdziałanie zmianom klimatycznym wymaga więc od przedsiębiorstw podjęcia odpowiednich kroków.
Jak zmniejszyć ślad węglowy w organizacjach?
W związku z pogłębianiem się kryzysu klimatycznego przedsiębiorstwa są zobowiązane do podjęcia odpowiednich kroków w celu dostosowania swojej polityki do przepisów dotyczących ochrony środowiska. To, jak zmniejszyć ślad węglowy, w dużej mierze zależy oczywiście od specyfiki działalności danej firmy.
Jeśli przedsiębiorstwo opiera się na działaniach transportowych, to osoby zarządzające muszą zdawać sobie sprawę z tego, że to właśnie pojazdy często są jednym z głównych źródeł emisji dwutlenku węgla w firmach. Można zareagować na taką tendencję poprzez optymalizację procesów logistycznych oraz zmianę sposobu zarządzania łańcuchem dostaw. Czasem już niewielka modyfikacja w dłuższej perspektywie czasowej może przynieść owocne wyniki.
Firmy mogą wpływać na poziom emisji gazów cieplarnianych także poprzez prowadzenie zrównoważonej polityki zakupowej. Rekomendowane jest wybieranie tych dostawców, którzy działają zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Dobrą strategią może okazać się również wspieranie lokalnych producentów, co wpływa na skrócenie łańcucha dostaw.
Jednym z największych źródeł redukcji śladu węglowego jest optymalizacja zużycia energii elektrycznej poprzez stały monitoring jej parametrów. Dostosowanie zużycia energii elektrycznej do potrzeb jest kluczem do optymalizacji kosztowej oraz redukcji zużycia CO2 w przedsiębiorstwie.
Jeśli posiadasz antenę lub inną infrastrukturę telekomunikacyjną na swojej posesji, wypełnij ankietę aby otrzymać jednomiesięczny dostęp do audiobooków EMPIK GO – ankieta.*
* Dostępy są przesyłane w paczkach, niestety jeszcze nie automatycznie, dlatego też może minąć pewien czas zanim je otrzymasz, dziękujemy za cierpliwość.