Co to jest ślad węglowy?

Co to jest ślad węglowy?
Udostępnij ten artykuł!

Działalność człowieka w świecie, choć niewątpliwie przyczyniła się do poprawy jakości i komfortu życia, jednocześnie zapoczątkowała szereg zmian klimatycznych mogących stanowić niemałe zagrożenie dla naszej przyszłości. Wiele aktywności, które podejmujemy na co dzień w różnych obszarach życia, przyczynia się w mniejszym lub większym stopniu do emisji gazów cieplarnianych. W wyniku tego powstaje ślad węglowy. Co to znaczy?

Ślad węglowy to jeden z rodzajów wskaźników ekologicznych, który pokazuje ilość gazów cieplarnianych emitowanych na przykład przez daną organizację w procesie tworzenia konkretnego produktu. Wartość tę oblicza się również dla konkretnych usług, wydarzeń, a nawet państw. Co ważne, obejmuje zarówno emisje bezpośrednie, jak i pośrednie.

Należy podkreślić, że nie tylko przedsiębiorstwa oraz podmioty publiczne wytwarzają ślad węglowy – do intensyfikacji tego zjawiska przyczynia się każdy członek społeczeństwa, na przykład poprzez nabywanie dóbr, a zwłaszcza tych, które zostały wyprodukowane w sposób niezrównoważony.

Ze względu na rosnącą w społeczeństwie świadomość na temat zagadnień dotyczących ekologii coraz więcej osób i organizacji decyduje się na wdrożenie działań, które pomagają zmniejszyć ślad węglowy. Co to oznacza w praktyce?

Co to jest ślad węglowy i w jaki sposób można się przyczynić do jego zmniejszenia?

Zarówno w biznesie, jak i w życiu codziennym coraz większą wagę przykłada się do tego, co to jest ślad węglowy oraz jak nasze działania przekładają się na kondycję planety. Możemy dążyć do jej poprawy nie tylko jako przedsiębiorcy, ale również jako osoby prywatne. Firmy i organizacje mają możliwość stawiać na odnawialne źródła energii, nowoczesne urządzenia, które efektywnie ją wykorzystują, a także korzystać z materiałów pochodzących z recyklingu.

Każdy z nas może natomiast na co dzień wybierać transport publiczny lub rower zamiast samochodu, ograniczyć spożycie mięsa, korzystać z wielorazowych toreb, segregować odpady czy stawiać na sezonowe i lokalne owoce oraz warzywa. Warto pamiętać o tym, że produkty pochodzące z odległych zakątków świata będą miały większy ślad węglowy – zwłaszcza, jeśli firma je produkująca nie wprowadza zmian na rzecz optymalizacji zarządzania transportem swoich towarów.

Choć to zdecydowanie wielkie przedsiębiorstwa są odpowiedzialne za emitowanie największej ilości gazów cieplarnianych, warto, aby każdy z nas wiedział, co to jest ślad węglowy i jak go ograniczyć. Nawet małe czynności podejmowane przez pojedynczych członków społeczeństwa mogą mieć naprawdę duże znaczenie.

Ślad węglowy – co to jest i co w największym stopniu przyczynia się do jego powstawania?

Obecnie dużo mówi się o tym, co to jest ślad węglowy – nie zawsze jednak mamy świadomość, co najbardziej przyczynia się do jego powstawania. Należy tutaj wymienić między innymi przemysł transportowy, spożywczy, a także produkcję dóbr elektronicznych.

Warto jednocześnie mieć świadomość, że każdy z nas, korzystając z tego rodzaju usług oraz decydując się na zakup produktów, przyczynia się do zwiększenia śladu węglowego. Warto więc podejmować świadome, przemyślane decyzje oraz stawiać na rozwiązania wydajne i wysokiej jakości, które posłużą nam przez wiele lat.

Ślad węglowy – jak obliczyć?

Wiele firm i organizacji głowi się nad tym, jak obliczyć ślad węglowy – jego aktywne ograniczanie nie tylko przyczynia się dla dobra środowiska, ale wpływa również pozytywnie na wizerunek marki. Proces ten nie jest niestety prosty. W obliczeniach uwzględnić należy szereg różnych czynników, które mają zarówno bezpośredni, jak i pośredni wpływ na emisję gazów cieplarnianych.

Przykładowo, obliczając ślad węglowy dla konkretnego produktu, musimy wziąć pod uwagę emisję gazów podczas wszystkich etapów jego wytwarzania, a także te, które powstały wskutek jego przechowywania w magazynie czy w trakcie transportu.

To, jak obliczyć ślad węglowy, powinno być więc przedmiotem zainteresowania każdej firmy, która chce rozwinąć swój biznes i dążyć do zrównoważenia zachodzących w nim procesów.


Jeśli posiadasz antenę lub inną infrastrukturę telekomunikacyjną na swojej posesji, wypełnij ankietę aby otrzymać jednomiesięczny dostęp do audiobooków EMPIK GO – ankieta.*

* Dostępy są przesyłane w paczkach, niestety jeszcze nie automatycznie, dlatego też może minąć pewien czas zanim je otrzymasz, dziękujemy za cierpliwość.


WIĘCEJ ARTYKUŁÓW

Możesz być zainteresowany...